Домашните любимци изпитват широк спектър от емоции: те могат да бъдат щастливи, тъжни или самотни. За да разберете правилно вашия домашен любимец, трябва да разберете езика на тялото.
Хората общуват помежду си с помощта на думи – така сме свикнали да предаваме информация възможно най-точно и пълно. Що се отнася до езика на знаците, най-често той избледнява на заден план.
В света на животните всичко е различно: кучетата и котките не могат да говорят, но се разбират перфектно с помощта на телата си. И ако искате да сте възможно най-близо до вашия домашен любимец, тогава трябва да уловите неговите сигнали.
Д-р Зази Тод изучава поведението на котките от много години. Той непрекъснато работи с тези животни, взаимодейства и наблюдава комуникацията им. Експертът е сигурен: изобщо не е трудно да разберете какво точно чувства вашият домашен любимец. Основното нещо е вниманието.
Как да разберете дали вашата котка е щастлива
Първото важно правило: обърнете внимание на всички части на тялото на котката наведнъж – по този начин ще получите пълна картина. Първо, когато един домашен любимец е щастлив, той се движи много бавно, сякаш плува.
На второ място, това се вижда от нейната поза: котката може да лежи настрани или по гръб, с изпънати лапи и открит корем. В същото време, очите на домашния любимец са или напълно затворени, или той мига бавно.
Според експерта, тази позиция на тялото показва, че котката е напълно спокойна и щастлива от всичко, което се случва. Нищо не я плаши или тревожи. Всъщност, тя определено е щастлива в момента.
Когато котката е ядосана или уплашена
Признаци, че вашитекотката иска да стоиш настрана:
- маха с опашка;
- козината на холката е повдигната;
- притиска цялото си тяло към пода, сякаш иска да стане невидима;
- притиска ушите към главата;
- съска или мяука силно и продължително.
И така можете да разберете, че вашата котката е много уплашена от нещо или е разстроена:
- иска да избяга, не приема обич;
- постоянно тича напред-назад;
- мяука силно и рязко;
- често се трие в някои предмети.
Във всеки случай, ако котката ви е в лошо настроение, по-добре я оставете на мира. В противен случай домашният любимец може да започне да се защитава, просто защото не разбира какво е правилното нещо, което да направи.
Дайте на котката си време и уединение. В повечето случаи тя определено ще може да се справи със стреса сама: ще намери уединено кътче и ще се успокои в тишина или ще заспи.