Много собственици на котки и кучета се опитват да отучат животното си да се катери по масите (често без успех). Други, напротив, с удоволствие хранят домашния си любимец от чинията си, поддавайки се на умолителния му вид и сладките му лудории.
Разбира се, всеки избира свои собствени методи за отглеждане и насърчаване на животното, но трябва да запомните, че не всички „човешки“ продукти са подходящи за кучета и котки, а някои могат сериозно да навредят на здравето им. Между другото, никой не отменя плячката, която случайно е паднала от масата на пода.
1. Грозде
Ветеринарните лекари призовават да не се дава грозде на кучета – без значение какъв цвят е, със или без семки. Стафидите и гроздовият сок също могат да представляват риск.
Според специалисти, тозо плод причинява остра бъбречна недостатъчност при кучета. Въпросът е в съдържащите се в него салицилати, които намаляват притока на кръв към бъбреците, както и вероятността от образуване на микотоксин – той се намира в плесента, която засяга плодовете.
Има случаи на отравяне от две зърна грозде, както и 20 грама стафиди. От статистиката: отравяне може да настъпи при консумация на доза от 10 мг грозде на 1 кг тегло на животното.
Симптомите на отравяне обикновено се развиват в рамките на няколко часа.
2. Лук и чесън
Те са опасни за животните под всякаква форма, включително лук и чесън на прах. Всичко се дължи на съдържанието на пропил дисулфиди. Според ветеринарни лекари, тези вещества се абсорбират през стомашно-чревния тракт в кръвта и причиняват окислително увреждане на хемоглобина, разрушаване на червените кръвни клетки, което в крайна сметка води до развитие на анемия. В допълнение, чесънът може да причини намаляване на глюкозата при някои животни.
Ако домашен любимец постоянно яде тези храни, но в ниски дози, това може да доведе до хронична анемия и симптомите няма да бъдат толкова изразени.
3. Авокадо
То съдържа вещество, наречено персин, което може да причини повръщане и диария при вашия четириног приятел. Специалистът не препоръчва да се дава пулпата, а още по-малко семената.
4. Шоколад
Както обяснява ветеринарният лекар, проблемът е растителното вещество теобромин, което се съдържа в какаовите зърна. Най-опасен е черният шоколад, който съдържа най-много това вещество.
Симптомите на отравяне включват :
- повръщане,
- диария,
- конвулсии,
- учестено дишане,
- спазми.
5. Макадамия
Доказано е, че ядките макадамия са много отровни за кучета. И въпреки че те, като правило, не водят до смъртта на животното, те могат да причинят мускулни спазми, парализа и дисфункция на нервната система на кучето.
6. Гъби
Те съдържат различни токсини, които могат да причинят дисфункция на органи и дори да причинят смърт. За хората обаче гъбите също се считат за тежка храна, така че лекарите не съветват да се увличате с тях.
7. Тесто с мая и изделия от нея
Киселините и въглеродният диоксид, които се образуват по време на процеса на зреене на тестото, могат да причинят силно стомашно и чревно дразнене, коремна болка и подуване на корема.
Най-опасната последица от яденето на тесто с мая е рязкото разширяване и завъртане на стомаха. Това се проявява със силна коремна болка, неспокойно поведение, повръщане и рязко увеличаване на обема на корема. Невъзможно е да помогнете на животното в тази ситуация сами, необходима е спешна операция.
8. Алкохол
Алкохолът може да причини изгаряния на лигавицата на хранопровода при животно, интоксикация и понякога смърт. Всичко е като хората.
9. Люта чушка
Пиперът, подобно на другите лютиви подправки, може да причини изгаряния в устата и да причини увреждане на лигавицата на стомаха и червата. Голяма порция пикантна храна може да причини проблеми с панкреаса и черния дроб на кучето.
10. Аншоа и скумрия
Тези храни съдържат хистидин. Според лекаря, когато рибата не е правилно обработена, бактериите превръщат хистидина в хистамин, което причинява стомашно-чревни разстройства, както и алергични реакции със сърбеж, подуване и проблеми с дишането.
Ако вашият домашен любимец е погълнал нещо от този списък, не можете да седите и да чакате то да изчезне само. Трябва да действаме тук и сега.
Ако наблизо няма клиника, собствениците сами да се опитат да предизвикат повръщане в животното и едва след това да стигнат до специалист.