Защо котките мразят затворените врати

Поведението на косматите домашни любимци понякога може да бъде много трудно за разбиране от гледна точка на човешката логика. И все пак, котките имат свои собствени мотиви да крещят на вратата.

Котките наистина не обичат затворени врати. Всеки, който е бил в къщи с тях за известно време, знае това. Котките често силно изискват да бъдат пуснати в стаята и след това мяукат не по-малко силно, за да напуснат гордо помещението.

Защо самият факт на затворена врата дразни толкова много животните? Причините за това са няколко, които ветеринарите изтъкват.

Любопитството не е порок

Според ветеринарния лекар и специалист по поведението на животните Карън Суеда, котките са любопитни по природа. Следователно, затворената врата им създава нещо като страх да не пропуснат нещо интересно и важно.

Именно тази черта на характера е помогнала на техните предци да оцелеят в дивата природа. Но именно заради това котката ви може да се държи някак странно – да поиска да отиде до тоалетната с вас или да нападне вратата.

Странни предпочитания

Както обяснява котешкото поведение Джейн Ерлих, затворената врата удря това, което може да се нарече трите неща, които котките мразят: липса на избор, липса на контрол и промяна.

Дори ако всъщност нищо интересно не се случва зад вратата за домашния любимец, за нея е много важно да контролира ситуацията и да знае какво се случва там, пише изданието „Наука на живо“.

— Погледни ме!

Освен това, котките обичат вниманието на стопаните си, независимо колко независими изглеждат отстрани. Затворената врата изключва това внимание. Учените смятат общуването с хората за най-ценния стимул за котките. Животните го обичат повече от храната и играчките. Котките не разбират, че вратата е затворена само временно.

„Те просто знаят, че място, до което са имали достъп, където се чувстват в безопасност или където обичат да спят, подремват, ядат или каквото и да е, сега внезапно им е отнето“, обяснява Ерлих.

Как да решим проблема

Как можете да помогнете на вашето животно да се тревожи по-малко за затворени врати? Опитайте се да бъдете последователни. Ако наистина не искате да пуснете котката си в определена стая, по-добре е да блокирате достъпа до нея завинаги. С течение на времето животното ще свикне с ограничението.

Освен това, трябва да запомните: понякога затворените врати могат да поставят котката в състояние на силен стрес. Ако тя мяуче много повече от обикновено, сплесква уши и съска, това означава, че наистина е разстроена и се нуждае от вашите грижи и внимание.

Ако поведението на вашия домашен любимец предизвиква безпокойство, по-добре е да не отлагате посещението при ветеринарния лекар.

Между другото

Има и други признаци на силен стрес при котката, които е важно да знае всеки отговорен собственик. Сред тях, например, липсата на апетит.

Read Previous

Дресьор на кучета обяснява дали кучето може да забрави човек

Read Next

Любов с последствия: Защо не трябва да целувате вашите кучета и котки

Most Popular